Znáte potraviny, které škodí mozku?

Nezdravá strava může vést k obezitě, vzniku cukrovky 2. typu a spoustu dalších chorob, ale věděli jste, že poškozuje i mozek? Většina lidí si představí alkohol, který zabíjí mozkové buňky, ovšem ten je až na třetím místě! Existuje mnohem více pro mozek nebezpečných výrobků, kdy se v nejhorších případech značně zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby. Zvýšená hladina cukru v mozku také zvyšuje riziko demence. Sepsali jsme pro vás 3 substance, které pro mozek nejsou zrovna to pravé ořechové.

1. Umělá sladidla a sladké nápoje

Nejenže častou konzumací slazených nápojů zvyšujete riziko demence, ale nápoje s vysokým obsahem fruktózy mají i další negativní účinky na mozek – zhoršují paměť, ztěžují učení a zapříčinit zánět mozku. Jak jste si mohli všimnout, existují i alternativy sladkých nápojů, jako Light či Zero, kdy spoustu osob nahrazují fruktózu těmito umělými sladidly. Sice neobsahují žádné cukry a kalorie, ovšem nejsou nijak zdravější. Podle jedné studie z roku 2017 lidé, kteří pravidelně pijí dietní nápoje (umělá sladidla) mají až třikrát vyšší šanci, že dostanou mozkovou mrtvici nebo se u nich rozvine demence. Tip: Potraviny, které jsou pro správné fungování organismu, a tedy  mozku, přínosné, najdete v eshopu Superionherbs. Než se vydáte nakupovat, začtěte se do Superionherbs recenze na Ecoblogu.

2. Glukózo-fruktózový sirup

Jak už jsme výše zmínili, zvýšený příjem cukru není pro lidský organismus nijak přínosné, ovšem existuje jeho levnější alternativa s ještě horším dopadem na zdraví - glukózo-fruktózový sirup. Obsahuje daleko více fruktózy než slazené nápoje, ale bez dužin bohatých na vlákninu se mnohem rychleji promění na tuky.

3. Alkohol

Konzumace alkoholu v menších dávkách nemusí mít takový dopad na tělo, jako jeho pravidelná a nadměrná konzumace. Alkohol narušuje a eliminuje množství mozkových buněk, které mají funkci komunikovat s ostatními částmi těla. Alkoholici často mohou trpět bolestí hlavy, tzv. - alkoholové okno (výpadky paměti), úzkostmi či výkyvy nálad. Ovšem tyto příznaky se mohou objevit i u lidí, kteří nejsou vyloženě alkoholici.

Publikováno: 06. 12. 2021

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Tereza Fialová