Ekzémy na rukou – typy a způsoby léčby

Ekzém se vyznačuje svěděním, suchostí, popraskanou kůží, mokvajícími puchýřky a odlupující kůží, která nás nutí si ložiska škrábat, což zhoršuje příznaky potíží. Ekzém se může vyskytnout hned v několika formách, a abyste jej dokázali úspěšně léčit či udržet pod kontrolou, je dobré vědět, co ekzém způsobuje.

Když se kůže opotřebí

Ano, je to tak. Nejčastější formou ekzému, která není vrozená ani alergická, je forma, která je způsobena například chlorovanou vodou, chemickými přípravky, nevhodně zvolenými sprchovými gely a tak dále. Většinou se tedy vyskytuje na rukou, kde je kůže suchá, svědí, může se loupat a tvoří se prasklinky, které mohou krvácet. Vhodné je používat ochranné rukavice, šetrná mýdla s neutrálním pH, a ruce hydratovat. Rukavice i hydratace se spojuje v bariérových krémech Dermaguard.

Když pouhý kontakt způsobí ekzém

Takovému problému se říká kontaktní ekzém, a bohužel bývá vrozený. Alergický člověk tak reaguje na několik alergenů. Například na prsteny z bižuterie, ale i jiných kovů, zipů u oděvu, pracích prášků, nevhodných krémů a tak dále. Někdy se potíže projeví okamžitě, jiné postupně. U mnohých jedinců se nejdříve projeví puchýřky v barvě kůže, které začnou svědit, praskat a mokvat. Následně se odlupují a mohou praskat až do krve. Nejlepším řešením bude, abyste zjistili, jaká látka vám způsobuje ekzém a po zaléčení pomocí mastí od lékaře, používali bariérové krémy, které zajistí prevenci.

Atopický ekzém

Atopický ekzém na rukou se často zaměňuje s kontaktním ekzémem. S tím rozdílem, že se atopie většinou objeví již v batolecím věku – ovšem může i později. Atopická kůže je velmi citlivá a stačí dráždění kůže, následný kontakt s alergenem a vzniknou ložiska ekzému. Tělo může reagovat i na potraviny. Nezapomínejte, že se ekzém může projevit i jinde než na dlaních či prstech. V těchto případech je také důležité zjistit příčinu, následně ji odstranit a použít kortikoidovou mast. Jakmile je ekzém pryč, každý den používejte bariérové krémy.

Publikováno: 30. 06. 2022

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Tereza Fialová