Jak si vytvořit finanční plán?

Jak jste na tom se svými financemi? Daří se vám ušetřit dost peněz bokem a plníte si své sny, nebo se jen potácíte od výplaty k výplatě a to i přesto, že máte dostatečně vysoký příjem? Možná by nebylo od věci přehodnotit svůj způsob hospodaření a sestavit si pevný finanční plán. Tedy jakousi strategii, které se budete držet a získáte tak kontrolu nad svým rozpočtem. Zdá se vám  to zbytečné? V tom případě se zkuste zamyslet nad tím, jak na tom budete za pár let. Kde vezmete peníze na vzdělání svých dětí? A co vlastní bydlení či důstojné prožití penze, kdy nebudete muset obracet každou korunu... Bez finančního plánu se neobejde stát ani podniky. Bude se hodit i vám a my vám prozradíme, jak ho vytvořit. Na úvod podotýkáme, že samotný finanční plán vám bude k ničemu, pokus si nezajistíte dostatečně vysoký příjem. Pokud zkoušíte podnikat a hledáte efektivní způsob propagace, zaregistrujte se na PrYard.com a nechte si vytvořit kvalitní texty, PR články nebo rovnou videospot na YouTube. Možností, jak vydělávat více peněz, je víc než dost a na PR Yardu mají šanci také šikovní tvůrci obsahu.

Co je to osobní finanční plán?

Finanční plán si můžete představit jako navigaci, díky které se dostanete do cíle mnohem rychleji. Jde o rozpis, který má dvě hlavní složky a to příjmovou a výdajovou. Lze ho rozdělit podle časové úrovně na dlouhodobý a krátkodobý a to na základě vašeho aktuálního cíle. Krátkodobý časový plán využijete při šetření na nové auto nebo luxusní dovolenou, dlouhodobý plán zase s ohledem na zajištění slušné životní úrovně v důchodovém věku. Finanční plán může být spojen s jakýmkoliv cílem. Důležitý je detailní rozpis všech příjmů a výdajů – možná vás seznam nemile překvapí a zjistíte, že utrácíte spoustu peněz úplně zbytečně. Bude-li se výše výdajů příliš blížit příjmové složce, budete se muset zamyslet nad tím, jak své příjmy zvýšit.

Se sestavováním finančního plánu vám pomůže poradce

Ohledně zvýšení příjmů (analogicky také se snížením výdajů) si můžete nechat poradit od nezávislého finančního poradce. Tito lidé mají se sestavováním finančním plánů zkušenosti a protože se pohybují ve světě peněz jako ryby ve vodě, doporučí vám vhodné řešení. Finanční poradce vám prozradí, jak efektivněji používat finanční produkty a do čeho (a kolik) investovat. Doporučí vám, kdy je vhodná doba pro refinancování hypotéky nebo ke konsolidaci půjček... Jeho cílem je zvýšit rozdíl mezi příjmy a výdaji tak, abyste byli schopni dříve dosáhnout svého cíle.

Publikováno: 14. 08. 2019

Kategorie: Nezařazené

Autor: Tereza Fialová