Dárky mají mnoho podob, zkuste ty vánoční provonět olivami

Středomořská plodina číslo jedna. Bez olivového oleje by Řím nebyl Římem, historie pěstování se v olivových hájích počítá na tisíciletí. Byla by škoda nechat si uniknout takové instantní zdraví, se kterým si užijete mnoho zajímavých gastronomických specialit. Kuřecí i rybí maso, těstoviny, saláty, ale i dezerty. S olivami je zábava, neustále je co objevovat. Dárkem, kterým je právě olivový olej, rozhodně neuděláte chybu, nejen u vyhlášených gurmánů, kde jde přímo o trefu do černého!

Potěšte pod stromečkem hezkými věcmi

Jaký je ten nejlepší vánoční dárek? Každý si zajisté dosadí odpověď sám, je ale jasné, že se musí obdarovanému líbit hned na první pohled. Když bude i praktický, pak tím lépe. Není nad dárky, které se dají různě využít – a snad právě proto jsou tak oblíbené bonboniéry nebo dárkové koše plné dobrot. A na druhou stranu, proč nepodarovat něčím, co má mnohem blíž ke zdravé výživě než sladkosti? Dárek pro ženu může mít samozřejmě hodně podob, byla by škoda nepřemýšlet delší dobu a nedat si trochu načas, neboť se musíme trefit a máme jen jeden pokus. Právě extra panenský olivový olej v designové lahvi a s vynikajícími referencemi, pokud jde o jeho chuť a využití, by vás rozhodně neměl nechat chladnými. Dostanete totiž dvojici španělských olejů z odrůd Arbequina a Picual, tedy skutečné perly hispánské oblasti. Mimořádně nízká acidita je známkou úspěchu, kterou ocení všichni opravdoví znalci, tak proč nejít do takového dárku, že?

Pochutnat si musí samozřejmě i pánové

A co ten nejzajímavější dárek pro muže? Opět se můžeme inspirovat ve světě olivových hájů, kde to voní krásně nejen v období sklizně. Trojice španělských olivových olejů z farmy Casas de Hualdo jsou dárkem vhodným pro milovníky nevšedních kulinářských nápadů. Stačí si jen vybrat, na který máte chuť, protože jemná Arbequina a hodně pikantní Cornicabra se odlišují právě proto, že dohromady dávají atraktivní mozaiku plnou barev. Proč nevyužít tak pestrý svět?

Publikováno: 30. 10. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Tereza Fialová