Nákupy přes internet preferují více ženy

Celkově přes internet více nakupují ženy než muži, mladí lidé do 29 let, vysokoškolsky vzdělaní a obyvatelé velkých měst. I na tyto skutečnosti poukázal průzkum, který monitoruje nákupní chování a spotřebitelské preference domácností. Nakupování potravin a drogistické zboží přes internet však zatím velmi rozšířené není. Tuto možnost zná přibližně 40% kupujících, ale pouze 8,5% z nich už online nákup potravin někdy využilo. V porovnání s minulým rokem však jde o dvojnásobný nárůst podílu zákazníků, kteří vyzkoušeli uvedenou formu nákupu potravin a drogistické zboží."Hlavními důvody na online nákupy potravin a drogistické zboží jsou pro zákazníky pohodlnost, jednoduchost nákupu a šetření času Nakupování potravin na základě letákových akcí je dlouhodobě oblíbené. Až čtvrtina spotřebitelů se vyjádřila, že nakupuje potraviny a drogistické zboží na základě letákových akcí. Oproti minulým rokem kontinuálně klesá podíl spotřebitelů, kteří letáky nedostávají. V porovnání s minulým rokem byl zaznamenán mírný nárůst podílu využívání věrnostních programů v prodejnách, loajality karty využívají více než dvě třetiny spotřebitelů. Nakupování přes internet se pomalu stává naším národním sportem! Potvrzují to i statistiky Eurostatu.  
Využívá je až 45 procent z nás. Nejčastěji si takto obstaráváme oblečení a sportovní potřeby, knihy, zájezdy a výlety, jídlo a trvanlivé potraviny. Online nákupy využíváme zejména proto, abychom ušetřili nejen čas, ale i peníze. Na internetu nás láká i pestřejší a rozsáhlejší sortiment zboží, jaký bývá v klasických kamenných prodejnách. Využíváme i aukce Názory na kvalitu online nákupů se různí. Někteří na ně nedají dopustit, jiní se bojí například elektronického převodu peněz. Dalším vadí, že si nemohou zboží před koupí ohlédnout a ohmatat. Přes internet můžete nakupovat i u našich obchodníků. Mnoho kamenných prodejen zveřejňuje nabídku zboží na internetu. Odtud si ho stačí jednoduše objednat. Našinci ve velkém využívají i internetové aukce, kde mohou prodávat vlastní věci nebo využívají stránky fungující jako bazar. Bojíme se elektronické platby Pokud nakoupíme přes internet, zboží si většinou objednáme na dobírku. Někteří platí bankovním převodem, kartou online nebo pomocí účtu PayPal. Každý způsob platby má své plusy a minusy. Dobírka zboží prodraží, ale člověk má jistotu, že za něj zaplatí, až když ho opravdu dostane. Pokud využíváte bankovní převod, ztratíte den-dva, zatímco obchod zaregistruje platbu. Zboží vám pošlou pochopitelně až potom. Platba kartou a přes službu PayPal je sice rychlá, ale nejrizikovější. Zejména pokud používáte veřejně přístupné a nedostatečně zabezpečené počítače. Riskujete tak, že se vám někdo nabourá do bankovního účtu a vyprázdní ho.
Ženy a muži vyhledávají v internetových obchodech odlišné produktové kategorie. Zatímco u žen vede oblečení, knihy, kosmetika, dětské zboží a dovolené, muži preferují mobilní telefony, oblečení, auto-moto doplňky, televizory a bílou techniku. Oblečení, mobily a knihy Ukázal to online průzkum agentury NMS Market Research a nezávislého portálu Heureka.sk, který porovnává internetové obchody, jejich zboží a ceny. Na průzkumu se zúčastnilo 2 500 respondentů používajících internet. Lidé nakupující na internetu celkově nejčastěji vkládají do svých online nákupních košíků oblečení, mobilní telefony a knihy. Za nimi následuje bílé zboží a kosmetika s parfémy. Zkušenosti s nákupem oblečení, obuvi a doplňků mělo loni zhruba 39 procent lidí nakupujících v e-shopech, mobilní telefony si loni objednalo z internetového obchodu 28 procent a knihy 26 procent dotázaných spotřebitelů. Kupujeme i lístky do divadla Zajímavostí jsou například lístky do kina a do divadla, které nakupuje přes internet 16 procent dotázaných. Zkušenosti s nákupem potravin mají tři procenta respondentů. Hlavním motivem nákupu přes internet jsou nižší ceny produktů ve srovnání s kamennými obchody. Následuje širší nabídka kvalitnějších, v kamenných prodejnách často nedostupných zboží, úspora času a za ní pohodlí nákupu.
Vliv letáků Zajímavý je také vývoj v případě kamenných prodejen. Dlouhodobě oblíbené je nakupování potravin na základě letákových akcí. Až čtvrtina spotřebitelů se vyjádřila, že nakupuje potraviny a drogerii na základě letákových akcí. Oproti minulým rokem kontinuálně klesá podíl spotřebitelů, kteří letáky nedostávají. V srovnání s minulým rokem byl zaznamenán mírný nárůst podílu využívání věrnostních programů v prodejnách, loajality karty využívají více než dvě třetiny spotřebitelů. Silné Rakousko Zhruba 15 procent chodí nakupovat do zahraničí. Nejčastějšími destinacemi na zahraniční nákupy drogerie a potravin jsou  Polsko a Maďarsko, které za uplynulý rok předběhlo Rakousko. Z těch, kteří chodí na nákupy do zahraničí, více než polovina nakupuje v Polsku, a to hlavně kvůli nižším cenám. Téměř jedna pětina nakupuje v zahraničí kvůli lepší kvalitě zboží, zejména v Rakousku. Hlavními důvody, proč chodí nakupovat do zahraničí, jsou kromě nižších běžných cen zboží i - vyšší vnímaná kvalita a větší výběr zboží ve srovnání s tím, k čemu jsou spotřebitelé zvyklí u nás .

Publikováno: 10. 04. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Tereza Fialová

Tagy: drogerie | kosmetika | nákup | online